2 lipca 2024

KE akceptuje zmiany w KPO

Komisja Europejska zaakceptowała zmiany w polskim Krajowym Planie Odbudowy, które rząd przedłożył 30 kwietnia. Pozwala to uruchomić program dopłat do zakupu, leasingu czy wynajmu długoterminowego samochodów elektrycznych.

Resort klimatu i środowiska przygotował program dopłat do elektryków, który ma zostać finansowany z polskiego Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Decyzja Komisji Europejskiej o zaakceptowaniu zmian w KPO pozwala uruchomić dopłaty do kupna samochodów elektrycznych. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią ministerstwa, dopłaty mają ruszyć jesienią 2024 roku. Zgodnie z KPO na nowy program dopłat do elektryków ma być przeznaczonych 374 mln euro, czyli prawie 1,6 mld zł.

Założenia programu zakładają dotacje do zakupu, leasingu lub wynajmu długoterminowego pojazdów zeroemisyjnych. Ma on zastąpić podatek od posiadania samochodów spalinowych jako warunek uruchomienia środków na elektromobilność z KPO. W przypadku zakupu używanych elektryków dotacja ma wynieść nie więcej niż 40 tys. zł dla osoby fizycznej. W przypadku leasingu czy wynajmu długoterminowego wysokość wsparcia nie będzie mogła przekroczyć wielkości opłaty wstępnej i w przypadku nowych samochodów to będzie 225 tys. zł w przypadku używanych 150 tys. zł. Pojazd używany nie będzie mógł być starszy niż 4 lata.

Źródło:

KPO dla Polski. Jest decyzja Komisji Europejskiej - Money.pl


Więcej