23 maja 2024

Klienci zadowoleni z leasingu – wyniki badania Indicatora

Firmy które obecnie korzystają z leasingu lub korzystały już wcześniej z tej formy finansowania chętnie polecają go innym. Połowa przedsiębiorców opowiada się za cyfryzacją procedur leasingowych. O wyborze leasingu decyduje przede wszystkim dobra oferta cenowa, dostosowanie oferty do branży, szybkość podejmowania decyzji i korzystne rozwiązania podatkowe.

Więcej
17 kwietnia 2024

Czego oczekują klienci firm leasingowych?

Klienci w relacjach z firmami leasingowymi cenią kontakt e-mailowy, telefoniczny i bezpośredni, ale równocześnie oczekują poszerzania oferty o obsługę zdalną. Leasingobiorcy chcieliby zdalnie płacić raty, dokonywać zmian w umowie czy wznawiać polisę ubezpieczeniową – wskazują wyniki badania.


Więcej
9 kwietnia 2024

Katarzyna Ostrowska na czele komunikacji ZPL

Katarzyna Ostrowska dołączyła do zespołu Związku Polskiego Leasingu, jako dyrektorka ds. komunikacji i PR.

Więcej
19 marca 2024

Rynek leasingu z perspektywą na dalszy rozwój

Polska jest 5. rynkiem leasingu w Europie i najszybciej rosnącym w Unii Europejskiej – wynika z raportu Związku Polskiego Leasingu przygotowanego wraz z EY-Parthenon.

Więcej
7 lutego 2024

Rekordowe 102 mld inwestycji sfinansowanych leasingiem w 2023 r.

Związek Polskiego Leasingu zaprezentował wyniki branży leasingowej za 2023 r. W stosunku do poprzedniego roku odnotowany został stabilny, wyraźny wzrost o 16,3 proc.

Więcej
28 listopada 2023

Sukces konferencji „Leasing a ubezpieczenia” 2023

Dwudniowa konferencja Związku Polskiego Leasingu „Leasing a ubezpieczenia” przeszła do historii. W ciągu dwóch dni – 20 i 21 listopada – niemal 230 uczestników wzięło udział w dziewięciu panelach dyskusyjnych, czterech prelekcjach i pięciu warsztatach, a także w zajęciach integracyjnych. Zdalnie konferencję śledziło niemal 70 osób...

Więcej
11 stycznia 2023

Monika Constant nową Prezes Zarządu ZPL

1 stycznia 2023 r. stanowisko Prezesa Zarządu Związku Polskiego Leasingu objęła Monika Constant. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i polsko-francuskich Studiów Master HEC/SGH, przez 20 lat była związana z francuskim biznesem, a przez ponad 13 lat pełniła funkcję Dyrektora Generalnego Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej.

Więcej
19 grudnia 2022

Konferencja prasowa ZPL online

Zapraszamy na wideokonferencję prasową, podczas której przedstawimy wyniki polskiej branży leasingowej oraz branży wynajmu aut w I połowie 2022 r. Wideokonferencja ZPL rozpocznie się 27 lipca (środa) br. o godzinie 10:00 i będzie transmitowana na platformie ClickMeeting.

Więcej
27 lipca 2022

Stabilne 6 miesięcy w branży leasingowej

– W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022r. firmy leasingowe udzieliły łącznego finansowania o wartości 42 mld zł. Jest to wynik niższy o 2,8 proc. niż przed rokiem. – Całkowita wartość aktywnego portfela branży leasingowej na koniec czerwca 2022 r., była na poziomie 172,7 mld zł, co oznacza 7,1 proc. wzrost r/r...

Więcej
22 lipca 2022

Andrzej Sugajski tymczasowym prezesem ZPL

Rada Związku Polskiego Leasingu podjęła decyzję o powołaniu Andrzeja Sugajskiego, dotychczasowego dyrektora generalnego ZPL, na stanowisko prezesa Związku Polskiego Leasingu. Decyzja Rady ZPL jest związana z rezygnacją Tomasza Sudaja ze stanowiska prezesa ZPL. 

Więcej
6 czerwca 2022

Nowe władze Związku Polskiego Leasingu

Pod koniec maja br. odbyło się Walne Zgromadzenie Związku Polskiego Leasingu. Wybory do organów statutowych organizacji, sprawozdania z działalności, dyskusje dotyczące aktualnej sytuacji rynkowej i kierunków strategicznych zmian ZPL - to najważniejsze punkty agendy zebrania polskiej branży leasingowej.

Więcej
28 kwietnia 2022

e-Leasing Day – najważniejsze wydarzenie branży leasingowej w Polsce

10 maja 2022 r. odbędzie się już czwarta edycja „e-Leasing Day". Udział w tym wydarzeniu wezmą przede wszystkim firmy z sektora branży leasingowej oraz IT. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji będzie cyfrowe wsparcie dla procesów w leasingu. 

Więcej
30 marca 2022

Stanowisko Związku Polskiego Leasingu

Związek Polskiego Leasingu, niezależnie od indywidualnych decyzji i komunikatów poszczególnych firm leasingowych, zwraca uwagę na ryzyka, związane z wykorzystywaniem środków transportu w ruchu międzynarodowym, w aktualnej sytuacji za wschodnią granicą Polski.

Więcej
25 marca 2022

Firmy leasingowe ostrzegają przed nowym sposobem działania przestępców

Klienci firm leasingowych bywają namawiani przez pośredników, zajmujących się wywożeniem pojazdów z Polski do Francji, do zawierania umów leasingowych, a następnie podnajęcia aut. Z takiej inwestycji obiecywane są ogromne zyski, reklamowane jako dochód pasywny. Często jednak klient firm leasingowej nie ma świadomości ryzyka, jakie za tym idzie oraz kontroli nad tym, co się dzieje z pojazdem. Nie wie, gdzie się znajduje, ani kto go użytkuje.

Więcej
15 lutego 2022

Bardzo dobry rok branży leasingowej

Związek Polskiego Leasingu, reprezentujący polski sektor leasingowy podał, że w 2021r. firmy leasingowe udzieliły łącznego finansowania na poziomie 88 mld zł.

Więcej
9 lutego 2022

Konferencja prasowa ZPL online 09.02

Wideokonferencja prasowa Związku Polskiego Leasingu odbędzie się 15 lutego br. o godzinie 10.00. Podczas wydarzenia przedstawimy wyniki polskiej branży leasingowej oraz branży wynajmu aut w 2021 r. W czasie konferencji, która odbędzie się w formie zdalnej, zaprezentujemy także prognozy dla rynku leasingu na koniec 2022 r.

Więcej
28 stycznia 2022

Jak dziś finansować inwestycje?

W 2021r. we wszystkich 27 krajach UE, ponad 75% firm MŚP posiłkowało się zew. źródłami finansowania - pokazują wyniki badania zrealizowanego przez Komisję Europejską.

Więcej
1 grudnia 2021

Tomasz Sudaj prezesem Związku Polskiego Leasingu

Tomasz Sudaj, ekspert związany z branżą leasingową i finansową od blisko 20 lat, został powołany 1 grudnia 2021r. na stanowisko prezesa Związku Polskiego Leasingu (ZPL). Nowy Prezes ZPL będzie dbał o sprawy Związku i reprezentował branżę leasingową w Polsce w relacji z innymi podmiotami. Jest to nowa funkcja utworzona w ramach zmienionej struktury polskiej organizacji leasingowej.

Więcej
19 października 2021

Krajowy rynek leasingu na dużym plusie

Związek Polskiego Leasingu, analizując dane polskiego sektora leasingowego podał, że w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2021r. firmy leasingowe udzieliły finansowania o łącznej wartości 68,2 mld zł, przy wysokiej 41,2 proc. dynamice rynku (dane ZPL po trzech kwartałach 2020/ 2021). Od początku roku wzrosła wartość nowych kontraktów dotyczących pojazdów lekkich (37,9% r/r), pojazdów ciężarowych (85,8% r/r) oraz maszyn i urządzeń (25,8% r/r).

Więcej
13 października 2021

Europejski rynek leasingu budzi się – wskazują na to wyniki I połowy 2021 r.

Europejska branża leasingowa, po ubiegłorocznym spowolnieniu związanym z pandemią COVID-19, w I połowie 2021 r. wstąpiła na ścieżkę wzrostu. Polski sektor leasingu utrzymuje stabilną 6. pozycję w Europie.

Więcej
31 sierpnia 2021

Zmiany w leasingu mogą mieć wpływ na poziom krajowych inwestycji

Każde zmiany, które ograniczają preferencje związane z korzystaniem z leasingu, będą mieć negatywny wpływ na poziom krajowych inwestycji - powiedział Andrzej Sugajski, Dyrektor Generalny Związku Polskiego Leasingu, oceniając projekty zmian podatkowych, opisanych w ramach programu Polski Ład.

Więcej
29 lipca 2021

Branża leasingowa szybko odrabia straty

W I połowie 2021 r. branża leasingowa udzieliła łącznego finansowania o wartości 40,5 mld zł, przy dynamice rynku na poziomie 36,2% (r/r).

Więcej
20 lipca 2021

Konferencja prasowa ZPL online 29.07

Wideokonferencja prasowa Związku Polskiego Leasingu odbędzie się 29 lipca br. o godzinie 11.00. Podczas wydarzenia przedstawimy wyniki polskiej branży leasingowej oraz branży wynajmu aut w I połowie 2021 r. W czasie konferencji, która odbędzie się w formie zdalnej, zaprezentujemy także prognozy dla rynku leasingu na koniec 2021 r.

Więcej
14 czerwca 2021

Polski leasing i EFL kończą 30 lat!

Polski rynek leasingu kończy 30 lat! Jego rówieśnikiem jest EFL, który powstał w 1991 roku jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce.

Więcej
10 czerwca 2021

Robert Antczak wzmocnił KW ZPL

Robert Antczak, Prezes Zarządu Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) oraz Dyrektor Generalny Arval Polska dołączył do Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu (ZPL). Na stanowisku zastąpił Rafała Merka.

Więcej
8 czerwca 2021

Od 4 czerwca nowe auto można zarejestrować u dealera

Organizacje reprezentujące wynajem i leasing aut oraz dealerów samochodów wypracowały wspólnie propozycję standardu rynkowego adaptującego branżę do nowego rozwiązania.

Więcej
26 maja 2021

Początek strategicznych zmian w ZPL

Polska organizacja leasingowa weszła w kolejną fazę strategicznych zmian, zapoczątkowanych w 2020r. Zostały one zatwierdzone podczas ostatniego Walnego Zebrania ZPL, a dotyczą najważniejszych od blisko 30 lat zmian statutu, struktury organizacyjnej oraz modelu działania Związku Polskiego Leasingu.

Więcej
13 maja 2021

e-Leasing Day 3.0 wirtualnie

25 maja 2021r., w wirtualnej przestrzeni, odbędzie się trzecia odsłona konferencji „e-Leasing Day". Podczas wydarzenia firmy z sektora IT zaprezentują sposoby wykorzystania nowych technologii w biznesie leasingowym, a tematem przewodnim wszystkich wystąpień będzie zarządzanie projektami.

Więcej
10 maja 2021

BGK wdraża gwarancje leasingu

Mikro, małe i średnie firmy otrzymają nowe ułatwienie w dostępie do finansowania. Gwarancje BGK dla leasingu wykorzystują środki Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego. Pomogą wygenerować akcję leasingową o wartości 5,6 mld zł i wesprą przedsiębiorców oraz polską gospodarkę w trudnym okresie pandemii koronawirusa. Nowe gwarancje BGK zabezpieczą do 80 proc. kwoty leasingu lub pożyczki leasingowej bez odsetek oraz kosztów związanych z ich udzieleniem.

Więcej
15 lutego 2021

W 2021r. rynek leasingu wróci do poziomu finansowania sprzed pandemii

Związek Polskiego Leasingu, reprezentujący polski sektor leasingowy podał, że w 2020r. firmy leasingowe udzieliły łącznego finansowania na poziomie 70,1 mld zł.

Więcej
8 lutego 2021

Leasing napędza elektromobilność - kiedy zobaczymy milion „elektryków” na polskich drogach?

Głównym odbiorcą nowych samochodów na polskim rynku są przedsiębiorcy – w 2020 roku zarejestrowali oni 72,6% nowych samochodów osobowych (311 tys. sztuk)

Więcej
21 stycznia 2021

Konferencja prasowa online 15.02

Konferencja prasowa online Związku Polskiego Leasingu pt. „Podsumowanie wyników 2020 r. na rynku leasingu i wynajmu aut" odbędzie się 15 lutego 2021r. o godzinie 10.00

Więcej
15 stycznia 2021

${title}

Paweł Pach, prezes zarządu PKO Leasing, został wybrany na stanowisko Przewodniczącego Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu (KW ZPL) podczas ostatniego posiedzenia komitetu.

Więcej
8 grudnia 2020

Marcin Balicki w Zarządzie Leaseurope

Polska branża leasingowa ma nowego reprezentanta w Zarządzie Leaseurope, europejskiej federacji leasingowej, zrzeszającej krajowe związki leasingowe. Marcin Balicki, Wiceprzewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu i Prezes Zarządu Millennium Leasing został powołany na 2-letnią kadencję.

Więcej
7 grudnia 2020

Europejski rynek leasingu hamuje

Europejski rynek leasingu w 2019r. osiągnął 6 proc. wzrost dynamiki w zakresie wartości nowych umów leasingowych, jednak najnowsze dane z połowy tego roku pokazują 24,1 proc. spadek finansowania leasingiem w Europie. Polska branża leasingowa zarówno na koniec 2019r. jak i w połowie 2020r. zajmowała 6. pozycję w Europie.

Więcej
26 października 2020

Firmy leasingowe sfinansowały inwestycje o wartości 48,5 mld zł

Związek Polskiego Leasingu, reprezentujący polski sektor leasingowy podał, że w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2020r. firmy leasingowe udzieliły finansowania o łącznej wartości 48,5 mld zł, przy ujemnej dynamice rynku na poziomie -15,2% r/r. (dane ZPL po trzech kwartałach 2020r.).


Więcej
31 sierpnia 2020

Polskie MŚP teoretycznie są eko

Prezentacja wyników raportu EFL „Zielona energia w MŚP. Pod lupą"

Więcej
29 lipca 2020

Covid-19 wpłynął na wyniki leasingu

Związek Polskiego Leasingu przedstawił analizę dotyczącą wpływu covid-19 na gospodarkę i wyniki branży leasingowej w pierwszej połowie 2020r. W omawianym czasie firmy leasingowe udzieliły łącznego finansowania na poziomie 29,8 mld zł, przy dynamice rynku -24% r/r. Pozytywna wiadomość płynąca od leasingodawców mówi o dodatnim wyniku całego aktywnego portfela branży na koniec czerwca 2020r. ( +0,6 % r/r).

Więcej
8 lipca 2020

Związek Polskiego Leasingu zyskał nowego partnera

BPS Leasing spółka z Grupy BPS, największego zrzeszenia banków spółdzielczych w Polsce, dołączyła właśnie do Związku Polskiego Leasingu.

Więcej
2 lipca 2020

Barometr COVID-19: sektor MŚP potrzebuje rok na rekonwalescencję po koronawirusie

Pod koniec maja br., czyli po prawie trzech miesiącach od wybuchu epidemii koronawirusa w Polsce, widać zdecydowanie więcej optymizmu w sektorze MŚP niż jeszcze miesiąc wcześniej.

Więcej
17 czerwca 2020

Ewa Łuniewska na czele polskiej branży leasingowej

Ewa Łuniewska, prezes ING Lease Polska, podczas ostatniego posiedzenia KW ZPL została wybrana na stanowisko Przewodniczącej Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu. Po raz pierwszy, w 26-letniej historii polskiej organizacji leasingowej, to stanowisko zostało powierzone kobiecie.

Więcej
3 czerwca 2020

Silniejszy zarząd ZPL na trudne czasy

Pod koniec maja 2020r. odbyło się Walne Zgromadzenie Związku Polskiego Leasingu. Poza raz pierwszy, w 26-letniej historii polskiej organizacji leasingowej, zebranie zostało przeprowadzone w wirtualnej rzeczywistości.

Więcej
19 maja 2020

Leasing hamuje od początku roku

Wyniki branży leasingowej, podobnie jak wyniki całej polskiej gospodarki wyhamowały w pierwszych miesiącach 2020 roku.

Więcej
15 kwietnia 2020

Proces windykacji w dobie obecnego kryzysu wywołanego pandemią

Dziś już nikt nie ma najmniejszych wątpliwości, że przed nami najtrudniejszy czas dla gospodarki, problem dziś mają wszystkie branże, a więc wszyscy klienci sektora finansowego, jedni w mniejszym, inni w większym stopniu.

Więcej
10 kwietnia 2020

Przedsiębiorcy leasingowi apelują do Ministra Finansów

Zgodnie ze swoimi zapowiedziami branża leasingowa pracuje nad wdrożeniem pakietu osłonowego dla swoich klientów, aby umożliwić odroczenie spłaty zobowiązań leasingowych. Jak się okazuje nie każdy z przedsiębiorców może być takimi wakacjami leasingowymi objęty bez konsekwencji podatkowych.

Więcej
8 kwietnia 2020

Ułatwienia w zawieraniu umów leasingu nie dla wszystkich

W kolejnym pakiecie pomocowym, tzw. tarczy 2.0, którym zajmuje się Sejm, znalazł się długo oczekiwany przez branżę leasingową przepis usprawniający proces zawierania umów leasingu i ich późniejszego aneksowania, czyli możliwość zawierania i zmieniania umów w formie dokumentowej.

Więcej
3 kwietnia 2020

Informacja o podjętych działaniach

Związek Polskiego Leasingu bierze udział w pracach nad kolejnym pakietem ustaw w ramach tzw. „Tarczy antykryzysowej 2.0.”

Więcej
1 kwietnia 2020

Komentarz ekspercki Związku Polskiego Leasingu

Firmy członkowskie stowarzyszone w Związku Polskiego Leasingu zauważają wpływ COVID-19 na gospodarkę. Dlatego branża leasingowa podjęła szereg działań osłonowych na rzecz polskich przedsiębiorców, takich jak umożliwienie odroczenia bieżących zobowiązań na okres od 3 do 6 miesięcy oraz wskazała na konieczne do podjęcia dalsze działania osłonowe.

Więcej
31 marca 2020

Komunikat Związku Polskiego Leasingu nr 2

Działania podejmowane przez branżę leasingową na rzecz utrzymania pozytywnego trendu w inwestycjach finansowanych w leasingu.

Więcej
17 marca 2020

Stanowisko ZPL i PZWiLP w związku z przeciwdziałaniem skutkom epidemii COVID-19

Branże leasingu jak i wynajmu udowodniły kilkukrotnie w swej historii a ostatnio w trakcie kryzysu 2008-2010, że są przygotowane by z sukcesem mierzyć się ze skutkami spowolnienia gospodarczego.

Więcej
4 lutego 2020

77,8 miliardów w leasingu -wyniki sektora leasingowego w 2019r.

Łączne finansowanie udzielone przez polską branżę leasingową w 2019 r. wyniosło 77,8 mld zł.

Więcej
9 stycznia 2020

${title}

Leasing jest najbardziej istotnym źródłem finansowania dla 63% małych i średnich firm działających w Polsce - wynika z badania Komisji Europejskiej. Na poziomie europejskim pierwsze miejsce zajmuje linia kredytowa, a drugie leasing.

Więcej
13 grudnia 2019

${title}

Do Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu (ZPL) zostali wybrani dwaj nowi członkowie: Radosław Woźniak oraz Rafał Merk. Komitet Wykonawczy ZPL, który liczy obecnie ośmiu reprezentantów, kieruje bieżącą działalnością polskiej organizacji leasingowej.

Więcej
6 grudnia 2019

Firmy leasingowe sfinansowały inwestycje o wartości 56,9 mld zł

56,9 mld zł wyniosła wartość wszystkich kontraktów sfinansowanych przez polską branżę leasingową w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku.

Więcej
19 listopada 2019

Europejski sektor leasingowy rośnie, lecz w wolniejszym tempie

Dane opublikowane przez europejską federację leasingową Leaseurope pokazują, że wartość nowych kontraktów leasingowych zawartych w Europie w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2019r. wyniosła 183,1 mld euro i była wyższa o 3,4 proc. r/r (w porównaniu z I połową 2018r.).

Więcej
9 października 2019

Rosną udziały polskiej branży leasingowej w Europie

Europejski rynek leasingu w 2018r. osiągnął wartość 386,4 mld euro, przy +7,7 proc. wzroście r/r.

Więcej
8 października 2019

BOŚ Leasing – Eko Profit w Związku Polskiego Leasingu

Spółka BOŚ Leasing - Eko Profit dołączyła do grona podmiotów stowarzyszonych w Związku Polskiego Leasingu.

Więcej
3 października 2019

Pracujemy nad cyfrowym standardem faktury – digitalizacja procesu zakupu przedmiotu

Na początku XXI wieku firmy z branży FMCG mierzyły się z obsługą setek tysięcy zamówień rocznie, złożonych z wielu pozycji każda. Faktury do zamówień były rozliczane przez liczne zespoły, które porównywały faktury, z zamówieniami wygenerowanymi z systemów sieci handlowych.

Więcej
13 września 2019

Apel 55 organizacji pracodawców ws. utrzymania limitu składek na ZUS

Związek Polskiego Leasingu i 54 inne organizacje pracodawców 12 września br. wystosowały do premiera Mateusza Morawieckiego apel.

Więcej
31 lipca 2019

${title}

Portfel aktywnych umów leasingowych rozwija się (+15% r/r), jednak dynamika nowych kontraktów leasingowych wyhamowała w I połowie tego roku.

Więcej
8 lipca 2019

Leasing siłą napędową inwestycji i rozwoju polskich firm

W tym i kolejnym roku firmy chcą inwestować. Takie cele stawia sobie 74% średnich i 61% małych firm1.


Więcej
28 czerwca 2019

${title}

Maciej Witucki został wybrany prezydentem Lewiatana. Henryka Bochniarz objęła stanowisko przewodniczącej Rady Głównej Konfederacji.

Więcej
18 czerwca 2019

${title}

Branża leasingowa wzrastała w ciągu ostatnich 25 lat o ok. 19 proc. rocznie. Także kolejne lata powinny być dla niej bardzo dobre. Niewykluczone jednak, że za sprawą wchodzącego na rynek pokolenia milenialsów będzie musiała zmienić formułę działania.

Więcej
18 czerwca 2019

Współpraca definiuje działania Związku Polskiego Leasingu

Pod koniec maja w Warszawie, odbyło się Walne Zebranie Związku Polskiego Leasingu, podczas którego przeprowadzono wybory do Komitetu Wykonawczego i innych organów statutowych polskiej organizacji leasingowej, reprezentującej 90 proc. rynku leasingu w Polsce.

Więcej
1 czerwca 2019

Zaproszenie na E_Leasing Day 2.0

10 czerwca 2019r. w Warszawie, w Warsaw Plaza Hotel odbędzie się druga edycja „E-Leasing Day". Jest to jedyne tego typu wydarzenie w Polsce, w całości poświęcone digitalizacji leasingu. W 2018r. ta nowa inicjatywa Związku Polskiego Leasingu zgromadziła w Warszawie ponad 100 osób.

Więcej
30 maja 2019

Konferencja E-Leasing Day 2.0 już 10 czerwca w Warszawie

Prezentujemy program drugiej edycji konferencji „E-Leasing Day". 

Więcej
13 maja 2019

${title}

Wstępne dane europejskiej federacji Leaseurope pokazują, że europejski rynek leasingu w 2018r. zanotował 7,3 proc. wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem. Polska branża leasingowa dzięki wysokiemu poziomowi finansowania przedsiębiorstw awansowała z 7. na 5. miejsce w europejskim rankingu. To najwyższa lokata zajmowana przez polską branżę leasingową w historii.

Więcej
10 maja 2019

${title}

Ostatnie 30 lat to okres intensywnego rozwoju polskiej gospodarki, budowy jej instytucji, w tym tworzenia regulacji, czas integracji z Unią Europejską, ponad dwukrotny wzrost liczby przedsiębiorstw i pojawienie się leasingu jako źródła finansowania ich inwestycji. Przez 25 z 30 lat transformacji branża leasingowa wspierała procesy rozwojowe polskiej gospodarki.

Więcej
30 kwietnia 2019

Grupa DBK dołączyła do Związku Polskiego Leasingu

Spółka NL Leasing, należąca do Grupy DBK, jednogłośnie została przyjęta do Związku Polskiego Leasingu na ostatnim posiedzeniu Komitetu Wykonawczego ZPL.

Więcej
11 lutego 2019

${title}

Polska branża leasingowa ma za sobą bardzo udany rok. W 2018r. firmy raportujące do Związku Polskiego Leasingu sfinalizowały transakcje o łącznej wartości 82,6 mld zł.

Więcej
16 stycznia 2019

Otwieramy się na nowe media

Wystartował oficjalny profil Związku Polskiego Leasingu na LinkedIn.

Więcej
10 stycznia 2019

Firmy mają coraz lepszy dostęp do finansowania - wyniki europejskiego badania SAFE

Największymi problemami polskich przedsiębiorców z sektora MŚP jest w dalszym ciągu pozyskiwanie wykwalifikowanych pracowników oraz zdobywanie nowych klientów.

Więcej
8 stycznia 2019

Kalendarium ZPL 2019

Wynikowa konferencja prasowa Związku Polskiego Leasingu, odbędzie się 11 lutego 2019r. o godzinie 11.00, w siedzibie Konfederacji Lewiatan, przy ul. Zbyszka Cybulskiego 3 w Warszawie.

Więcej
4 grudnia 2018

${title}

Europejski rynek leasingu w pierwszej połowie 2018r. osiągnął wartość 168 mld euro, przy wzroście 7,8 proc. r/r. Takie wyniki podała europejska federacja Leaseurope, do której należą krajowe stowarzyszenia leasingowe (w Polsce - Związek Polskiego Leasingu)

Więcej
19 listopada 2018

Podatkowe zmiany w zakresie leasingu pojazdów lekkich

Zmiany dotyczące nabywania oraz użytkowania pojazdów lekkich w działalności gospodarczej - czyli samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 t - zostały uchwalone i mają wejść w życie w 2019 roku.

Więcej
22 października 2018

${title}

Związek Polskiego Leasingu, reprezentujący polski sektor leasingowy podał, że w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2018r. branża leasingowa sfinansowała aktywa inwestycyjne o łącznej wartości 58,2 mld zł, przy wzroście rynku na poziomie +18,7% r/r (dane ZPL po trzech kwartałach 2018r).

Więcej
5 września 2018

Wysoka popularność leasingu w Europie - wyniki europejskiego sektora leasingowego w 2017r.

Europejski rynek leasingu na koniec 2017 roku osiągnął wartość 384,1 mld euro rosnąc +9,4 % r/r. Ożywienie było obserwowane we wszystkich głównych grupach środków trwałych.

Więcej
31 lipca 2018

${title}

Związek Polskiego Leasingu, reprezentujący polski sektor leasingowy podał, że w I połowie 2018r. branża leasingowa sfinansowała inwestycje polskich firm o łącznej wartości 38,9 mld zł, przy 19,7 proc. dynamice rynku r/r. Z roku na rok rośnie udział firm leasingowych w finansowaniu inwestycji, szczególnie inwestycji firm w ruchomości.

Więcej
15 czerwca 2018

Nowe propozycje resortu finansów – czy leasing przestanie się opłacać ?

Niedawna zapowiedź Minister Finansów - Teresy Czerwińskiej, odnosząca się do nowego limitu dla kosztów amortyzacji samochodów osobowych oraz zrównania progu kosztów amortyzacji samochodów osobowych z kosztami leasingu, spowodowała szereg komentarzy odnoszących się do korzyści podatkowych związanych z usługami leasingowymi i przyszłości tych usług po ewentualnych zmianach przepisów podatkowych.

Więcej
11 czerwca 2018

Mocniejszy zespół ZPL w Leaseurope

W ostatnim czasie Związek Polskiego Leasingu rozszerzył reprezentacje polskiej branży leasingowej w grupach i komitetach roboczych Leaseurope. Na forum europejskim polska organizacja jest aktywna od ponad 20 lat.

Więcej
4 czerwca 2018

${title}

Delegaci obecni podczas Walnego Zebrania Związku Polskiego Leasingu zdecydowali o przedłużeniu kadencji trzech członków Komitetu Wykonawczego ZPL na kolejne dwa lata.

Więcej
14 maja 2018

Cyfrowa weryfikacja dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC coraz bliżej

Sejm przyjął zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym, autorstwa Ministerstwa Cyfryzacji.

Więcej
26 kwietnia 2018

${title}

Cyfryzacja sektora leasingowego, mobilne kanały dostępu, szanse i zagrożenia wynikające z „uberyzacji branży leasingowej", dyrektywa PSD2, elektroniczny podpis czy niezakłócony dostęp do rejestrów danych - to wybrane tematy, które pojawiły się podczas pierwszej edycji „E-Leasing Day", konferencji zorganizowanej przez Związek Polskiego Leasingu pod koniec kwietnia.

Więcej
25 kwietnia 2018

21,1 proc. dynamika polskiej branży leasingowej po I kw. 2018r.

W pierwszym kwartale 2018r. branża leasingowa sfinansowała inwestycje o łącznej wartości 18,6 mld zł, przy 21,1 proc. wzroście rynku (r/r).

Więcej
28 marca 2018

Europejski rynek leasingu na stabilnym kursie, polski rynek utrzymuje wysoką dynamikę

Leaseurope, europejska federacja leasingowa podała wstępne wyniki rozwoju europejskiego rynku leasingu w ubiegłym roku.

Więcej
30 stycznia 2018

Stabilny wzrost rynku leasingu w 2017r.

Związek Polskiego Leasingu, reprezentujący polski sektor leasingowy, podsumował ubiegły rok. W 2017r. branża leasingowa sfinansowała inwestycje polskich firm o łącznej wartości 67,8 mld zł.

Więcej
23 stycznia 2018

Istotne zmiany w rachunkowości dla części firm - materiał edukacyjny dla leasingobiorców

Nowy Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej nr 16 (MSSF16) dotyczący leasingu, zacznie obowiązywać spółki raportujące oraz sporządzające sprawozdania finansowe według międzynarodowych standardów (MSR/MSSF) 1 stycznia 2019 roku.

Więcej
10 stycznia 2018

Kalendarium ZPL 2018

Wynikowa konferencja prasowa Związku Polskiego Leasingu odbędzie się we wtorek, 30 stycznia 2018r. o godzinie 12.00 w siedzibie Konfederacji Lewiatan, przy ul. Zbyszka Cybulskiego 3.

Więcej
19 grudnia 2017

Związek Polskiego Leasingu przyjął strategię działania na lata 2018-2020

Związek Polskiego Leasingu, reprezentujący polski sektor leasingowy przyjął strategię na lata 2018 - 2020.

Więcej
30 listopada 2017

10,5 proc. dynamika europejskiego rynku leasingu - ożywienie widoczne we wszystkich kategoriach aktywów

Wartość nowych kontraktów leasingowych zawartych w Europie w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2017r. wyniosła 164,3 mld euro.


Więcej
24 listopada 2017

Raporty i badania: Milenialsi w MŚP

Milenialsi chętnie otwierają swoją działalność, a motywacji do tego dostarczają im przede wszystkim takie czynniki jak zwiększenie dochodów (45 proc.), niezależność (39 proc.) oraz niechęć do pracy na etacie (35 proc.).

Więcej
23 października 2017

MŚP kiedy inwestują - sięgają po leasing - wyniki branży leasingowej po 3 kwartałach 2017

Związek Polskiego Leasingu, reprezentujący polski sektor leasingowy podał, że w okresie od stycznia do końca września br. firmy leasingowe sfinansowały inwestycje polskich firm o wartości 47,9 mld zł. Dynamika branży leasingowej w tym czasie wyniosła 12,9 % r/r. 

Więcej
19 września 2017

Wyraźny wzrost zainteresowania leasingiem w Europie

Federacja Leaseurope, reprezentująca europejski rynek leasingu podała, że w 2016 roku wartość wszystkich nowych umów leasingowych, zawartych w Europie wyniosła 333,7 mld euro, co oznacza +10,3 proc. wzrost rynku w stosunku do 2015r.

Więcej
31 lipca 2017

Leasing wspiera inwestycje MMŚP

Warszawa, 31.07.17: Związek Polskiego Leasingu, reprezentujący polski sektor leasingowy podał, że dynamika branży leasingowej w I połowie 2017 roku wyniosła 11,6% r/r. Oznacza to, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku firmy leasingowe udzieliły łącznego finansowania w wysokości 31,8 mld zł. Odbiorcami ich usług są głównie mikro i małe firmy.

Więcej
24 października 2016

${title}

Związek Polskiego Leasingu, reprezentujący polską branżę leasingową podał, że w ciągu trzech pierwszych kwartałów roku, firmy leasingowe sfinansowały aktywa o łącznej wartości 42 mld zł. Dynamika branży w okresie od stycznia do końca września 2016r. wyniosła 17,1%.

Więcej
24 sierpnia 2016

Silna pozycja leasingu w Europie

Europejski rynek leasingu na koniec 2015 roku osiągnął wartość 314,9 mld euro, przy 9,4 proc. wzroście (r/r). Polska branża leasingowa z 16,3 proc. dynamiką znajduje się w gronie sześciu największych rynków leasingu w Europie - wskazują najnowsze dane Leaseurope.

Więcej
27 lipca 2016

${title}

Dynamika rynku leasingu w I połowie 2016 roku wyniosła 17,7 %. 28,1 mld zł to łączne finansowanie udzielone przez leasingodawców w br

Więcej
20 lipca 2016

Nadużycia na rynku finansowym - kolejna edycja badania

Techniki wyłudzeń są nieustannie ulepszane, dlatego polski rynek finansowy nie pozostaje bierny i szuka nowych rozwiązań do skutecznej walki z przestępcami. Cennym narzędziem są wyniki projektu badawczego, który od 7 lat, prowadzi KPF z firmą doradczą EY oraz Związkiem Polskiego Leasingu.

Więcej
27 czerwca 2016

Andrzej Krzemiński ponownie na czele ZPL

Andrzej Krzemiński - prezes Raiffeisen Leasing po czteroletniej przerwie, po raz drugi został wybrany na stanowisko przewodniczącego Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu.

Więcej
24 maja 2016

Leasing wspiera rozwój MMŚP

80 proc. małych firm, które korzysta lub korzystało z leasingu jest zadowolonych z tej formy finansowania. W opinii przedsiębiorców leasing jest elastyczniejszą formą finansowania niż kredyt. 

Więcej
10 maja 2016

Nowi członkowie Związku Polskiego Leasingu

Do Związku Polskiego Leasingu, organizacji reprezentującej 90 proc. rynku przystąpiły dwie nowe spółki leasingowe - Alior Leasing oraz Leasing Polski.

Więcej
20 kwietnia 2016

Rynek leasingu wzrósł o 23 %

Pierwszy kwartał roku okazał się bardzo dobry dla branży leasingowej.

Więcej
18 kwietnia 2016

Wybory do władz i innych organów statutowych ZPL

14 kwietnia 2016 r., w Serocku pod Warszawą, odbyło się Walne Zebranie Związku Polskiego Leasingu, podczas którego zostały przeprowadzone wybory do władz ZPL.

Więcej
12 kwietnia 2016

Przedstawiciel branży leasingowej we władzach Lewiatana

11 kwietnia br. podczas Zgromadzenia Ogólnego Konfederacji Lewiatan, odbyły się wybory Rady Głównej oraz Zarządu.

Więcej
22 marca 2016

Co wybrać leasing czy kredyt?

Blisko 60 proc. nakładów inwestycyjnych firm z segmentu MMŚP pochodzi ze środków własnych. Jednak koncentracja na własnych zasobach może skutecznie blokować dalszy rozwój przedsiębiorstw i ich zagraniczną ekspansję - z tego względu warto skorzystać z zewnętrznego finansowania.

Więcej
3 lutego 2016

Konferencje ZPL 03.02.2016

28 stycznia eksperci Związku Polskiego Leasingu oraz Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, ogłosili wyniki firm leasingowych i firm z sektora CFM, wypracowane w 2015r.

Więcej
28 stycznia 2016

Branża leasingowa sfinansowała inwestycje o wartości blisko 50 mld zł

Wyniki ogłoszone przez Związek Polskiego Leasingu pokazują, że branża leasingowa w 2015r. odnotowała 16,3 proc. wzrost wartości nowych kontraktów.

Więcej
11 stycznia 2016

Kalendarium ZPL 28.01

Prezentacja wyników branży leasingowej za 2015r. 

Więcej
1 grudnia 2015

Polski rynek leasingu jednym z sześciu najważniejszych rynków Europy

Europejski rynek leasingu w pierwszej połowie br. osiągnął 9,2 proc. dynamikę przy 140,5 mld euro wartości inwestycji sfinansowanych w tym okresie. Wyniki polskiej branży leasingowej pozwoliły jej awansować na szóste miejsce w Europie.


Więcej
27 października 2015

Związki leasingu z transportem

Związek Polskiego Leasingu w wynikach rynku leasingu ogłoszonych po trzech kwartałach roku, wskazuje na dalszy wzrost w zakresie finansowania transportu ciężkiego (12,8 proc. r/r). Przedstawiciele branży leasingowej w związku z trudnościami sektora transportu międzynarodowego, uważnie obserwują i analizują sytuację firm transportowych.


Więcej
20 października 2015

Leasing wspiera inwestycje firm

Analizy branży leasingowej pokazują, że polscy przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z leasingu. Z danych Związku Polskiego Leasingu, ogłoszonych po III kwartale wynika, że kluczowe pozostają inwestycje w pojazdy osobowe i lekkie dostawcze, maszyny i urządzenia oraz środki transportu.


Więcej
30 lipca 2015

Konferencje ZPL 2015

28 lipca, podczas spotkania z mediami, eksperci Związku Polskiego Leasingu opublikowali wyniki branży po I połowie roku.


Więcej
28 lipca 2015

Polski leasing na ścieżce wzrostu

Znaczenie leasingu w finansowaniu inwestycji w Polsce systematycznie rośnie. Wyniki ogłoszone przez Związek Polskiego Leasingu po I półroczu pokazują, że branża leasingowa odnotowała 13,2 proc. wzrost wartości nowych kontraktów, dzięki sfinansowaniu aktywów o łącznej wartości niemal 24 mld zł.

Więcej
15 lipca 2015

Właściciele flot samochodowych nie poniosą konsekwencji za kierujących

We wtorek, 14 lipca podkomisja nadzwyczajna odrzuciła poselski projekt nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym, w zakresie nakładania kar administracyjnych. Projekt zakładał możliwość przeniesienia sankcji z kierowcy na właściciela pojazdu.


Więcej
13 lipca 2015

Europejczycy chętnie korzystają z leasingu

Europejski rynek leasingu osiągnął rekordową wartość 276 miliardów Euro inwestycji sfinansowanych w 2014 r., przy 9,5 proc. wzroście w stosunku do 2013r.


Więcej
30 czerwca 2015

Odliczenie podatku VAT od paliwa bardziej dostępne po 1 lipca

1 lipca br. wchodzą w życie przepisy dotyczące możliwości odliczenia podatku VAT od eksploatacji pojazdów służbowych do 3,5 tony. Dzięki tym zmianom, przedsiębiorcy wykorzystujący pojazd do celów mieszanych, za tankowanie zapłacą mniej. Niezmienne obowiązują przepisy pozwalające na pełne odliczenie podatku, jednak pod pewnymi warunkami.


Więcej
19 maja 2015

Zmiany we władzach Związku Polskiego Leasingu 2015

Przedstawiciele firm członkowskich zasiadający w Komitecie Wykonawczym ZPL, podczas ostatniego posiedzenia, powierzyli Wojciechowi Rybakowi, prezesowi Millennium Leasing stanowisko przewodniczącego KW ZPL. Natomiast kandydatura Mieczysława Woźniaka, wiceprzewodniczącego KW ZPL i prezesa mLeasing została zgłoszona do zarządu Leaseurope.

Więcej
8 maja 2015

Łatwiejsze zasady rozliczania funduszy UE w leasingu

Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z funduszy unijnych w nowej perspektywie budżetowej UE i jednocześnie z zalet leasingu, będą mogli otrzymać pełną kwotę dopłaty jednorazowo - mówią o tym nowe wytyczne MIR. Dotychczas firmy czekały kilka lat na wypłatę pełnej kwoty dotacji.


Więcej
22 kwietnia 2015

Stabilne wyniki leasingu po I kwartale 2015

Ponad 10,5 mld złotych klienci firm leasingowych przeznaczyli na sfinansowanie dóbr ruchomych i nieruchomości przy pomocy leasingu i pożyczki w I kwartale 2015r. W większości były to inwestycje w dobra ruchome: pojazdy osobowe i dostawcze, ciężarowe oraz maszyny i urządzenia.


Więcej
7 kwietnia 2015

Europejski rynek leasingu na stabilnej ścieżce wzrostu

Leaseurope, organizacja reprezentująca interesy europejskiej branży leasingowej, podała wstępne wyniki za 2014r. Wartość nowej produkcji wzrosła o 8,4 proc. osiągając tempo wzrostu porównywalne z rekordowymi wynikami z 2007r. Polska utrzymuje wysoką 21,3 proc. dynamikę.


Więcej
31 marca 2015

Nowe prawo o ruchu drogowym nie poprawi bezpieczeństwa

Polska branża leasingowa 2014 rok zaliczyła do udanych. Firmy raportujące do Związku Polskiego Leasingu wypracowały 21,3 proc. wzrost i łączne finansowanie na poziomie 42,8 mld zł, przy czym w przeważającej części były to transakcje odnoszące się do dóbr ruchomych.

Więcej
2 lutego 2015

Nieprzerwany wzrost na rynku leasingu

Polska branża leasingowa 2014 rok zaliczyła do udanych. Firmy raportujące do Związku Polskiego Leasingu wypracowały 21,3 proc. wzrost i łączne finansowanie na poziomie 42,8 mld zł, przy czym w przeważającej części były to transakcje odnoszące się do dóbr ruchomych. Łączna wartość aktywnego portfela branży na koniec 2014r. (76,1 mld zł) jest porównywalna z wartością salda kredytów inwestycyjnych, udzielonych firmom przez banki.


Więcej
10 grudnia 2014

Młodzi na rynku pracy

Ukazał się czwarty raport sektorowy z serii „Pod lupą". Poprzednie edycje publikacji zostały poświęcone: obszarowi MŚP (MŚP pod lupą), firmom na rynku agro (Agro pod lupą) oraz przedsiębiorstwom funkcjonującym w sektorze transportowym (Transport pod lupą). Tegoroczny raport „Młodzi na rynku pracy. Pod Lupą", którego patronem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, poświęcony jest problemom młodych na rynku pracy. Związek Polskiego Leasingu korzysta z danych badawczych zawartych w raportach sektorowych firm członkowskich.


Więcej
28 listopada 2014

Polski leasing liderem regionu

Jak podaje Leaseurope, europejski rynek leasingu wzrósł w pierwszej połowie 2014 roku o 9,3 proc. a jego wartość wyniosła 127 miliardów euro. Według najnowszych danych Polska utrzymuje pozycje lidera wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej.


Więcej
26 listopada 2014

Leasing-Expert dołączył do ZPL

Pod koniec listopada 2014 br. Leasing-Experst S.A. dołączył do grona firm członkowskich Związku Polskiego Leasingu. Leasing-Experts S.A. jest funduszem leasingowym specjalizującym się głównie w leasingu nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych do 1 mln zł.


Więcej
4 listopada 2014

Konferencja Konkurencyjność sektora MMŚP. Wyniki badań

4 listopada w Sejmie RP, odbyła się konferencja „ Konkurencyjność sektora MMŚP". Podczas spotkania przedsiębiorcy, przedstawiciele ministerstw, posłowie, oraz przedstawiciele organizacji pracodawców i organizacji branżowych dyskutowali na temat uwarunkowań regulacyjnych oraz finansowych rozwoju sektora MMŚP. Konferencja była okazją do prezentacji wyników badania sektora MMŚP.


Więcej
21 października 2014

Związek Polskiego Leasingu ogłasza wyniki po III kwartale 2014r.

Firmy raportujące do Związku Polskiego Leasingu przez pierwsze trzy kwartały 2014 roku sfinansowały ruchomości i nieruchomości za łączną kwotę ponad 31 mld zł. Dzięki temu wypracowały 27,4 % wzrost, liczony rok do roku. Kluczowy pozostaje segment pojazdów stanowiący 63 % w ogólnej strukturze finansowania ruchomości. ZPL po raz drugi prezentuje wyniki indeksu koniunktury branży leasingowej.


Więcej
21 października 2014

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa potrzebują leasingu

W latach 2009-2013 oraz w 2014 r. 31% mikro, małych i średnich przedsiębiorstw korzystało z leasingu w celach inwestycyjnych. Niektóre z nich kilkakrotnie, zapewniając sobie w ten sposób dostęp do środków transportu, maszyn i urządzeń, sprzętu IT, ale też sprzętu medycznego czy maszyn rolniczych - wynika z badania, które przeprowadziła Konfederacja Lewiatan.


Więcej
17 października 2014

Nowy Zarząd Dyrektorów Leaseurope

Leaseurope, organizacja reprezentująca 44 europejskie stowarzyszenia leasingowe oraz związki działające w obszarze wynajmu krótko- i długoterminowego, powołała na 2-letnią kadencję, nowy Zarząd Dyrektorów. W składzie 12 osobowego organu zarządzającego federacją, pracuje Arkadiusz Etryk, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego, Związku Polskiego Leasingu.


Więcej
21 sierpnia 2014

Firmy lepiej oceniają przyszłość niż obecny rok

W 2014 r. przedsiębiorstwa mikro, małe i średnie są ostrożne w swoich decyzjach dotyczących zatrudniania, wynagradzania i inwestycji. Natomiast bardziej optymistycznie spoglądają na 2015 rok - wynika z badania „Monitoring kondycji sektora MMŚP w 2014 r.", przygotowanego przez Konfederację Lewiatan. Obchodzący w tym roku jubileusz 20-lecia działalności Związek Polskiego Leasingu jest Partnerem Głównym badania, natomiast Partnerem Wspierającym badanie jest PZU SA.


Więcej
31 lipca 2014

Rekordowe wyniki branży po pierwszej połowie 2014 r.

Związek Polskiego Leasingu podczas konferencji zorganizowanej w siedzibie Konfederacji Lewiatan opublikował wyniki badania statystycznego dot. pierwszej połowy 2014 r. eksperci ZPL podsumowali okres pierwszych dwóch kwartałów w branży leasingowej oraz przedstawili swoje prognozy na resztę roku.


Więcej
15 lipca 2014

PZWLP publikuje użyteczną dla firm broszurę podatkową

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów będący członkiem Związku Polskiego Leasingu publikuje kompleksową broszurę dotyczącą wszelkich kwestii podatkowych związanych z wynajmem długoterminowym samochodów firmowych.


Więcej
3 czerwca 2014

20 lat leasingu w Polsce – Raport Związku Polskiego Leasingu

W ostatnich 20 latach leasing w Polsce istotnie zyskał na znaczeniu. Z czysto podręcznikowego pojęcia stał się docenianym przez przedsiębiorców produktem finansowym traktowanym na równi z kredytem bankowym.

Więcej
28 stycznia 2014

Związek Polskiego Leasingu ma 20 lat i nowe logo

Związek Polskiego Leasingu z okazji 20-lecia działalności zmienia swoją szatę graficzną oraz edukuje.

Więcej
23 stycznia 2014

Konferencja prasowa - wyniki statystyczne ZPL za 2013 r.

Związek Polskiego Leasingu podczas konferencji pt. „ Branża leasingowa na plusie - czy inwestycje MSP nadal będą rosły?" opublikował wyniki badania statystycznego dot. 2013r. Eksperci ZPL podsumowali ostatnie 12 miesięcy w branży leasingowej oraz przedstawili swoje prognozy dotyczące najbliższego roku.

Więcej