19 marca 2024

Raport 30-lecia ZPL

Związek Polskiego Leasingu (ZPL) opublikował raport „Leasing na ścieżce transformacji. 30 lat napędzamy gospodarkę”, przygotowany wraz z EY-Parthenon. Okazją do jego powstania jest obchodzone w tym roku 30-lecie działania ZPL. Jak wynika z raportu, polski rynek leasingu jest na drodze stałego wzrostu – jest drugim najszybciej rozwijającym się rynkiem w Europie. Biorąc pod uwagę wartość nowych sfinansowanych inwestycji, zajmujemy dziś w Europie 5. miejsce (wg danych Leaseurope za 2022 r.).

Od 2005 roku rynek leasingu urósł ponad sześciokrotnie: od 16 mld zł sfinansowanych aktywów w 2005 roku do 102 mld zł w 2023 roku. W ubiegłym roku branża przebiła barierę 200 mld zł wartości wszystkich aktywów będących w użytkowaniu ponad 1 miliona klientów. Łączna wartość inwestycji sfinansowanych leasingiem w ciągu 30 lat to kwota aż 1 bln zł.

Jak wynika z raportu, branża leasingowa to motor napędowy polskiej gospodarki. Prawie 50 proc. PKB w Polsce jest generowane przez sektory o wysokim udziale leasingu w nakładach inwestycyjnych. A to oznacza, że ta część gospodarki, w znacznej mierze wspierana jest leasingiem. W 2022 leasing stanowił 27,5 proc. wszystkich nakładów inwestycyjnych w Polsce. Co warto podkreślić, finansowanie środków ruchomych leasingiem i pożyczką jest wyższe niż finansowanie kredytem inwestycyjnym. Wartość wszystkich środków ruchomych na koniec ubiegłego roku sfinansowana leasingiem wyniosła ok. 199 mld zł, podczas gdy kredytem inwestycyjnym ok. 169 mln zł. Ponad połowa nowych pojazdów jest rejestrowana przez firmy leasingowe i wynajmu.

Pobierz raport ZPL