24 kwietnia 2025

Jeszcze tak blisko e-leasingu nie byliśmy

Pierwszy pakiet deregulacji został przyjęty przez Sejm. W projekcie znajduje się zapis mówiący o formie dokumentowej umowy leasingu. A to oznacza możliwość zawierania umowy w pełni zdalnie – czyli np. przez SMS lub e-mail. Teraz czas na Senat.

To ważny projekt, który przygotowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii z rozwiązaniami korzystnymi dla naszej branży. Pakiet deregulacji zakłada wprowadzenie e-leasingu, czyli zdalnej możliwości zawierania umów leasingu. Branża apeluje o to od wielu lat. Przedstawiciele ZPL brali aktywny udział w pracach w Sejmie. Z ramienia Związku w pracach Komisji ds. Deregulacji wziął udział Jerzy Strasz, kierujący Wydziałem Obsługi Prawnej w Millennium Leasingi i członek Komitetu Sterującego ds. prawno-podatkowych przy ZPL.

W czwartek, 24 kwietnia, Sejm przyjął projekt z korzystanym dla branży zapisem. Teraz zajmie się nim Senat, który będzie obradował 14 i 15 maja.

Dlaczego to istotne?

  • Obecnie leasing wymaga formy pisemnej, a jeśli stosuje się podpis elektroniczny, musi to być podpis kwalifikowany lub biometryczny, z którego większość MŚP nie korzysta.
  • Nowe przepisy uprościłyby cały proces, pozwalając na wygodne, zdalne podpisywanie umów.
  • To mniej formalności, niższe koszty i większa wygoda dla ponad miliona klientów firm leasingowych.
  • Mniej papieru = korzyść dla środowiska

W trakcie panelu na EKG 2025 Tomasz Bogus, prezes PKO Leasing, mówił, wprowadzenie formy dokumentowej umowy leasingu pozwali obniżyć koszty firm leasingowych od kilku do kilkunastu procent.