9 listopada 2023

Leasing na stabilnej ścieżce wzrostu

Branża leasingowa po trzecim kwartale 2023 r. utrzymała stałe tempo wzrostu. Według danych Związku Polskiego Leasingu osiągnął on 14,8 proc., w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku.

• W ciągu pierwszych 9 miesięcy bieżącego roku przedsiębiorcy sfinansowali leasingiem lub pożyczką leasingową aktywa o wartości niemal 73 mld zł. W analogicznym okresie roku 2022 wartość aktywów osiągnęła prawie 63,5 mld zł.

• Eksperci ZPL przewidują, że koniec 2023 r. może przynieść rekordową kwotę 100 mld zł finansowania udzielonego przedsiębiorcom przez polską branżę leasingu.

• Związek zaprezentował łączne wyniki finansowe całego rynku leasingu. Dane z podziałem na firmy leasingowe będą opublikowane z sześciomiesięcznym opóźnieniem.

Warszawa, 7.11.2023. Do Związku Polskiego Leasingu należą 32 firmy leasingowe oraz Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Organizacja co kwartał prezentuje wyniki branży, które łącznie z doszacowaniem obejmują 100 proc. polskiego rynku leasingu. - Pojazdy osobowe i lekkie dostawcze od lat są główną siłą napędową wzrostu całego rynku leasingu w Polsce. W kolejnych kwartałach 2023 r. dynamika rozwoju tej grupy aktywów w ujęciu rok do roku wynosiła odpowiednio 27,8 % (I kwartał) i 25,3 proc. (II kwartał), a po ostatnich 9 miesiącach osiągnęła 33,2 proc. Tak dobre wyniki są w pierwszej kolejności efektem znacznie większej dostępności nowych samochodów, a po drugie - skróceniem czasu dostaw. Te zjawiska dotyczą nie tylko roku 2023, obecnie są na przykład finansowane auta z zamówień złożonych jeszcze w minionym roku. - mówi Monika Constant, Prezes Zarządu Związku Polskiego Leasingu.

Pozytywną dynamikę utrzymał także sektor finansowania pojazdów ciężkich (11,8% po 3 kwartałach 2023), w tym głównie ciągników siodłowych i autobusów. Wśród pozostałych aktywów branża odnotowała pozytywne wyniki w leasingu samolotów, statków i kolei - wzrost rok do roku wyniósł w tej grupie 47,5 proc. - oraz w nieruchomościach, gdzie wzrost przekroczył 103 proc. Pozostałe grupy aktywów w analogicznym okresie zaliczyły spadki. Maszyny i Urządzenia straciły nieco ponad 3 proc., choć w tym sektorze widać znaczące różnice: finansowanie maszyn budowlanych wzrosło o 37,7 proc., a sprzętu gastronomicznego aż o 208,5 proc., natomiast o 71,7 proc. spadło r/r finansowanie maszyn do produkcji tworzyw sztucznych oraz - o 28,4 proc. r/r - maszyn dla przemysłu spożywczego.

- Wyniki branży po 9 miesiącach br. uznajemy za zapowiedź odbicia konsumpcji prywatnej w czwartym kwartale. Analitycy ZPL wskazują na kilka charakterystycznych zjawisk wspierających taki scenariusz. Inflacja wyraźnie hamuje, co przełożyło się we wrześniu na około 2-proc. realny wzrost wynagrodzeń w sektorze firm zatrudniających powyżej 10 osób. W tym okresie wzrosła też sprzedaż aut (o 9,8 proc. r/r), wyraźnie poprawił się też bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej, z najwyższym od ponad 2 lat odczytem na poziomie -17,9 pkt. (październik br.). - podkreśla Monika Constant, Prezes ZPL.

Eksperci Związku prognozują, że przy utrzymaniu obecnej dynamiki rozwoju, z końcem grudnia br. branża po raz pierwszy w historii osiągnie kwotę 100 mld zł rocznie, przekazanych przedsiębiorcom w formie leasingu lub pożyczki leasingowej na zakup środków trwałych do firm.

Tabele z wynikami po III kwartale 2023 r. są dostępne w zakładce Statystyki.