26 kwietnia 2024

MF: obligatoryjny KSeF od lutego 2026 roku

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży przekroczyła 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 roku - dla wszystkich przedsiębiorców - zapowiedział minister finansów Andrzej Domański.

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur miał wejść w życie 1 lipca 2024 r. Jednak na początku roku minister finansów odroczył ten termin ze względów technicznych. Zapowiedział, że nową datę przedstawi po zakończeniu audytu. Wyniki audytu dotyczącego KSeF pokazały, że system nie jest gotowy, a jego wdrożenie „groziłoby paraliżem gospodarki”. Minister powiedział, że niezbędne jest opracowanie nowej architektury systemu, co pozwoli na wytworzenie nowego oprogramowania, związanego z nową architekturą. „Zaczynamy niemalże od początku”.

W piątek, 26 kwietnia, minister ogłosił, że obowiązek korzystania z KSeF pojawi się dopiero w 2026 r.

- Zdecydowaliśmy się na dwa terminy wdrożenia w życie Krajowego Systemu e-Faktur; dla firm o przychodach ponad 200 mln zł KSeF stanie obowiązkowy od 1 lutego 2026 r., dla pozostałych od 1 kwietnia 2026 r. – poinformował minister finansów Andrzej Domański. Wiceminister finansów Jarosław Neneman powiedział, że planowane są dwie nowelizacje ustawy o VAT. Pierwsza ma być przygotowana szybko i dotyczyć zmiany terminu (przepisy nadal przewidują, że obowiązkowy KSeF wejdzie w życie 1 lipca 2024 r.). Druga - dotycząca planowanych rozwiązań - wejdzie w życie później i będzie jeszcze konsultowana. Więcej

https://www.youtube.com/watch?v=ZOlNqu5ydQo

https://www.money.pl/gospodarka/rewolucja-podatkowa-z-problemami-mf-wykrylismy-krytyczne-bledy-6986360082877088a.html

https://businessinsider.com.pl/prawo/podatki/rewolucja-w-fakturowaniu-znamy-nowa-date-wdrozenia-ksef/9fx4kfd

https://www.prawo.pl/podatki/kiedy-wejdzie-w-zycie-obligatoryjny-ksef-mf-podalo-date,526693.html