26 kwietnia 2024

Podpis Prezydenta: leasing znów dla rolników

Rolnicy, zaciągając kredyt lub biorąc leasing na działalność rolniczą, będą traktowani, jak przedsiębiorcy, a w pozostałych przypadkach jak konsumenci. Prezydent podpisał nowelizację ustawy.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy – Kodeks cywilny, ustawy o kredycie konsumenckim oraz ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej. Nowelizacja odblokowuje kredyty i leasing dla rolników, o co apelował Związek Polskiego Leasingu. Stąd branżę bardzo cieszy podpis Prezydenta pod nowelizacją. Liczymy, że rolnicy będą mogli szybko zacząć znów korzystać z pożyczek i leasingu i ustawa nie zostanie skierowana do TK.

Od 7 stycznia przedsiębiorcy rolni mają problem z uzyskaniem finansowania, gdyż na podstawie uchwalonych w ubiegłej kadencji przepisów zaczęli być każdorazowo traktowani jak konsumenci. Nowelizacja uchyla tamte regulacje.

Rolnictwo potrzebuje precyzyjnego finansowania, zaadoptowanego do potrzeb rolników - przedsiębiorców (jak choćby do sezonowości, płatności rat, typu sprzętu,. itp.). Poza tym w żadnym innym kraju europejskim rolnicy nie są objęci ochroną konsumencką.

Ustawa wejdzie w życie z dniem ogłoszenia.

Leasing maszyn rolniczych od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Rolnicy chętnie wybierają ofertę firm leasingowych, ponieważ udzielone finansowanie jest zabezpieczane przede wszystkim samym przedmiotem inwestycji. Rolnicy wybierali takie finansowanie korzystając także z funduszy unijnych, i to zarówno przy finansowaniu ich z dopłat bezpośrednich, jak i z funduszy spójności. W 2023 roku branża leasingowa sfinansowała inwestycje w rolnictwie, których przedmiotem były maszyny i urządzenia rolnicze, o wartości 6,2 mld zł. Maszyny rolnicze stanowiły także 25 proc. wszystkich finansowanych przez naszą branżę maszyn.