7 maja 2024

Rząd więcej dopłaci do elektryków

Rząd podjął decyzję o zastąpieniu planowanego podatku od posiadania samochodów spalinowych nowym programem dopłat do zakupu pojazdów elektrycznych. Ta zmiana, która jest częścią Krajowego Planu Odbudowy (KPO), ma na celu przyspieszenie przejścia na technologię zeroemisyjną.

Program przewiduje wprowadzenie dotacji na zakup, leasing lub wynajem długoterminowy pojazdów elektrycznych. Z funduszy KPO na ten cel przeznaczono 373,75 mln euro, czyli dwukrotność kwoty przewidzianej w ramach poprzedniego programu "Mój Elektryk". Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło, że Komisja Europejska zaakceptowała tę propozycję.

Nowy program obejmie zarówno nowe, jak i używane samochody elektryczne, a jego celem jest zwiększenie liczby takich pojazdów na polskich drogach. Dopłaty będą wynosiły do 30 tys. zł, a osoby o niższych dochodach będą mogły liczyć na dodatkowe wsparcie. Co więcej, jeżeli ktoś zdecyduje się na złomowanie swojego starego samochodu, dopłata może być jeszcze większa.

Dopłata do zakupu używanego samochodu elektrycznego wyniesie maksymalnie 40 tys. zł pod warunkiem, że pojazd nie jest starszy niż cztery lata. Kierowcy decydujący się na leasing lub wynajem długoterminowy również mogą liczyć na wsparcie, które nie przekroczy wysokości opłaty wstępnej.

Dopłata może zostać zwiększona o 20 proc. w przypadku złomowania auta spalinowego, które posiadaliśmy przez co najmniej 3 lata, oraz jeśli dochód kupującego elektryka był niższy niż 135 tys. zł.

Limit cenowy ma ograniczyć wsparcie dla najdroższych pojazdów elektrycznych. W przypadku nowych aut będzie to 225 tys. zł, a w przypadku samochodów używanych – 150 tys. zł.

Nowy program dopłat ma ruszyć w 2024 r. Obecnie, w ramach programu "Mój Elektryk", osoby prywatne mogą liczyć na dopłatę 18 tys. 750 zł, a posiadacze Karty Dużej Rodziny na wsparcie na poziomie 27 tys. zł.

Źródło:

https://www.gov.pl/web/premier/uchwala-w-sprawie-zmiany-krajowego-planu-odbudowy-i-zwiekszania-odpornosci2

Wsparcie dotyczące nabycia pojazdów elektrycznych

Nie będzie podatku od samochodów spalinowych. W ramach rewizji KPO utworzony zostanie nowy instrument finansowy dotyczący pomocy w nabyciu pojazdów zeroemisyjnych przez osoby fizyczne. Rozwiązanie pozwoli na popularyzację technologii i zwiększenie liczby pojazdów elektrycznych w Polsce.

Inwestycja będzie dotyczyć dotacji na zakup, leasing lub wynajem długoterminowy pojazdów zeroemisyjnych (elektrycznych).

  • W przypadku dotacji do zakupu używanego pojazdu, pomoc pokrywać będzie część ceny. Wsparcie wyniesie nie więcej niż 40 tys. zł dla osoby fizycznej.
  • W przypadku leasingu czy wynajmu długoterminowego, wysokość wsparcia nie będzie mogła przekroczyć wielkości opłaty wstępnej.

Wsparcie będzie podwyższone o 10%, jeśli dana osoba złoży zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu spalinowego, który był w jej posiadaniu od co najmniej 3 lat.

Aby umożliwić nabycie pojazdu przez osoby mniej zamożne, wsparcie będzie zwiększone o kolejne 10%, jeśli dochód danej osoby był niższy niż 135 tys. zł (za rok poprzedzający złożenie wniosku o dotację).

W celu ograniczenia wsparcia najdroższych pojazdów elektrycznych, wprowadzony zostanie limit cenowy.

  • W przypadku pojazdów nowych będzie to 225 tys. zł, a w przypadku pojazdów używanych - 150 tys. zł.
  • Pojazd używany nie będzie mógł być starszy niż 4 lata.

O szczegółach tej propozycji, a także o programie „Mój elektryk”, który obejmuje także firmy, będziemy informować na bieżąco.