22 lipca 2024

ALD Automotive oraz LeasePlan od teraz jako Ayvens

ALD Automotive oraz LeasePlan stały się jedną organizacją pod nową marką Ayvens. Integracja w Polsce wynika bezpośrednio z globalnego przejęcia LeasePlan przez ALD Automotive.  

Więcej
18 lipca 2024

ZPL przesłał uwagi do projektu programu Mój rower elektryczny

Związek Polskiego Leasingu apeluje o uwzględnienie leasingu i wynajmu w dofinansowaniu zakupu rowerów elektrycznych. Rząd w ramach programu "Mój rower elektryczny" planuje dotacje na zakup e-roweru. ZPL przesłał uwagi do projektu programu. 

Więcej
17 lipca 2024

ZPL ponownie partnerem BOMIS

Związek Polskiego Leasingu objął patronatem kursy organizowane przez BOMIS. Dla członków ZPL specjalna zniżka.

Więcej
16 lipca 2024

Indeks Leaseurope za I kwartał 2024 roku

Leaseurope opublikował raport kwartalny z zagregowanymi wynikami finansowymi sektora leasingowa w Europie w I kwartale 2024 roku. Przeczytaj raport i sprawdź w jakiej kondycji finansowej jest obecnie sektor leasingowy. 

Więcej
11 lipca 2024

W sierpniu postulaty ZPL trafią do Sejmu

Prace nad pierwszym projektem deregulacyjnym w sierpniu zostaną skierowane do Parlamentu – zapowiedział przedstawiciel Ministerstwa Technologii i Rozwoju. ZPL zgłosił uwagi do projektu i wziął udział w konferencji uzgodnieniowej.

Więcej
11 lipca 2024

Ruszył projekt Leasing przyszłości

Leasing przyszłości to projekt wypracowania wizji przyszłości dla usług leasingowych z wykorzystaniem metody FutureS Thinking. W czerwcu odbyły się już pierwsze warsztaty. Na listopad zaplanowane są kolejne z udziałem przedstawicieli branży leasingowej.

Więcej
8 lipca 2024

O leasingu na Forum Finansowania MMŚP

Ważne słowa o leasingu padły podczas pierwszego dnia Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców. Organizatorem konferencji był ZBP, a ZPL został partnerem.

Więcej
3 lipca 2024

Małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów

Mikroprzedsiębiorstwa i małe firmy najbardziej obawiają się rosnących kosztów prowadzenia działalności. Nie straszne są im kontakty z instytucjami finansowymi, w tym firmami leasingowymi - wynika z raportu pt. „Obawy oraz niepokoje mikroprzedsiębiorstw i małych firm”.

Więcej
2 lipca 2024

KE akceptuje zmiany w KPO

Komisja Europejska zaakceptowała zmiany w polskim Krajowym Planie Odbudowy, które rząd przedłożył 30 kwietnia. Pozwala to uruchomić program dopłat do zakupu, leasingu czy wynajmu długoterminowego samochodów elektrycznych.

Więcej
2 lipca 2024

Dodatkowe 60 mln zł na program „Mój Elektryk” z leasingiem

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zwiększył budżet dopłat do leasingu i wynajmu pojazdów zeroemisyjnych realizowanych w ramach programu „Mój elektryk” o 60 mln zł. Branża leasingowało o to postulowała.

Więcej
1 lipca 2024

ZPL patronem konferencji windykacyjnych

Związek Polskiego Leasingu został partnerem dwóch wydarzeń o tematyce windykacyjnej, które odbędą się 26–27 września. Specjalny 10-proc. rabat dla członków Związku. 


Więcej
27 czerwca 2024

KNF: wskaźniki referencyjne stosowane przez firmy leasingowe w 2023 roku

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport z wykorzystania wskaźników referencyjnych przez firmy leasingowe. Dane dotyczą 2023 roku.

Więcej
26 czerwca 2024

Pay-as-you-go i circular economy w leasingu

Firma technologiczno-konsultingowa TUATARA proponuje innowację w ofertach finansowych, łączącą leasing, koncepcje "pay-as-you-go" oraz gospodarki cyrkularnej (ang. circular economy). Czy rata dynamiczna to przyszłość leasingu?

Więcej
20 czerwca 2024

Udany Digital Vendor Day dla leasingu

12 dostawców usług w obszarze digitalizacji i przedstawiciele firm leasingowych spotkali się na Digital Vendor Day. Dziękujemy za tyle pozytywnych opinii na temat inicjatywy Związku Polskiego Leasingu.

Więcej
19 czerwca 2024

Zielone finansowanie - rola leasingu

Komisja Europejska zwróciła się do Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EUNB) o wydanie opinii w sprawie definicji i możliwych narzędzi do finansowania przejścia na zrównoważoną gospodarkę dla klientów detalicznych i MŚP.

Więcej
19 czerwca 2024

Apel o równe traktowanie

Leaseurope wzywa Komisję Europejską do pracy nad ramami finansowania UE, które umożliwią wykorzystanie leasingu jako źródła finansowania inwestycji kwalifikujących się do korzystania z programów finansowania UE.

Więcej
17 czerwca 2024

Dopłaty do elektryków od jesieni

Dopłaty do kupna samochodów elektrycznych powinny ruszyć jesienią 2024 roku - podała Dorota Zawadzka-Stępniak, prezeska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Dodała, że na ten cel ma trafić prawie 1,6 mld zł.

Więcej
14 czerwca 2024

Zmiany we władzach De Lage Landen Leasing

Michał Szmidt został mianowany na stanowisko dyrektora generalnego De Lage Landen Leasing Polska. Zastąpił Adama Sadziaka, który pozostaje w strukturach DLL Europe obejmując stanowisko Strategic European Projects Lead.

Więcej
14 czerwca 2024

Europejski Kongres Finansowy w Sopocie już za nami

Debata „Oczekiwania klientów MŚP – trendy i wyzwania", której gospodarzem był Związek Polskiego Leasingu, przyciągnęła spore zainteresowanie uczestników. Zobacz relację z naszej debaty.

Więcej
10 czerwca 2024

Digital Vendor Day dla leasingu

Rolą Związku Polskiego Leasingu jest inspirowanie i wspieranie swoich firm członkowskich. Dlatego, chcąc ułatwić przegląd najnowszych technologii dostępnych na rynku, organizujemy tzw. Digital Vendor Day, czyli spotkanie, podczas którego przedstawiciele firm leasingowych będą mieli okazję poznać propozycje dostawców z branży digitalowej.

Więcej
10 czerwca 2024

3 czerwca odbył się kolejny warsztat firmy Ailleron

„Dlaczego mój system sprzedażowy nie jest idealny? Wyzwania procesu ofertowego instytucji finansowych” - to temat warsztatów wybranych przez firmy leasingowe, w przeprowadzonej wcześniej ankiecie.

Więcej
10 czerwca 2024

ZPL patronem merytorycznym Super Biznes Agro

Związek Polskiego Leasingu już drugi raz w tym roku został patronem merytorycznym Super Biznes Agro. Jest to magazyn kierowany dla rolników w Super Expressie.

Więcej
7 czerwca 2024

Indeks Leaseurope za IV kwartał 2023 roku

Indeks Leaseurope za IV kwartał 2023 roku pokazuje pogarszające się wskaźniki KPI – podał Leaseurope. Przeczytaj raport.

Więcej
7 czerwca 2024

ZPL patronem Forum Finansowania MMŚP

Związek Polskiego Leasingu został patronem Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców, które organizuje Związek Banków Polskich. Forum odbędzie się 3 i 4 lipca 2024 roku w Sound Garden Hotel Warsaw.

Więcej
7 czerwca 2024

Cykl podcastów z TOK FM za nami

Zakończyła się seria podcastów, które Związek Polskiego Leasingu przygotował wraz z radiem TOK FM. Rezultaty słuchalności przeszły nasze oczekiwania.

Więcej
4 czerwca 2024

Dołącz do dorocznej konwencji Leaseurope w Alicante

Coroczna konferencja europejskiego sektora leasingu i kredytów konsumenckich organizowana przez Leaseurope i Eurofinas odbędzie się w Alicante w Hiszpanii 3 i 4 października 2024. Zarejestruj się już dziś.

Więcej
4 czerwca 2024

Unijna inicjatywa na rzecz ekologicznych flot korporacyjnych

W kwietniu Dyrekcja Generalna ds. Mobilności i Transportu (DG MOVE) Komisji Europejskiej rozpoczęła konsultacje publiczne w sprawie ekologizacji flot firmowych. Leaseurope apeluje o holistyczne podejście do tego tematu.

Więcej
3 czerwca 2024

Zobacz relacje z udziału ZPL w EKG

17 tys. gości stacjonarnie i online, 1200 prelegentów i 180 sesji tematycznych, w tym panel Leasing, klimat, gospodarka, którego gospodarzem był Związek Polskiego Leasingu. To najkrótsze podsumowanie Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Zapraszamy do obejrzenia relacji z panelu ZPL.

Więcej
3 czerwca 2024

Już 10 czerwca startuje EKF w Sopocie

Związek Polskiego Leasingu jest partnerem Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie, a także gospodarzem panelu „Oczekiwania klientów MŚP – trendy i wyzwania”. Do zobaczenia na kongresie i debacie ZPL.

Więcej
31 maja 2024

Rośnie budżet programu Mój Elektryk

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zwiększa pulę pieniędzy na dopłaty do leasingu pojazdów zeroemisyjnych. Głos branży leasingowej został usłyszany.

Więcej
23 maja 2024

ZPL partnerem Europejskiego Kongresu Finansowego 2024

„Czy chcemy jeszcze się ścigać?” to hasło tegorocznej XIV edycji Europejskiego Kongresu Finansowego, który odbędzie się w dniach 10-12 czerwca w Sopocie. Związek Polskiego Leasingu jest partnerem tego wydarzenia, a także gospodarzem panelu „Oczekiwania klientów MŚP – trendy i wyzwania”.

Więcej
7 maja 2024

Rząd więcej dopłaci do elektryków

Rząd podjął decyzję o zastąpieniu planowanego podatku od posiadania samochodów spalinowych nowym programem dopłat do zakupu pojazdów elektrycznych. Ta zmiana, która jest częścią Krajowego Planu Odbudowy (KPO), ma na celu przyspieszenie przejścia na technologię zeroemisyjną.

Więcej
7 maja 2024

ZPL wysłał uwagi do pakietu deregulacyjnego

Związek Polskiego Leasingu przesłał uwagi zebrane przez branżę leasingową do pierwszego pakietu deregulacyjnego.

Więcej
26 kwietnia 2024

Podpis Prezydenta: leasing znów dla rolników

Rolnicy, zaciągając kredyt lub biorąc leasing na działalność rolniczą, będą traktowani, jak przedsiębiorcy, a w pozostałych przypadkach jak konsumenci. Prezydent podpisał nowelizację ustawy.

Więcej
26 kwietnia 2024

Wyniki I kwartału zgodne z prognozami

Firmy leasingowe udzieliły finansowania o wartości 26,4 mld zł w I kwartale tego roku. Oznacza to wzrost o 14,6 proc. w porównaniu z trzema pierwszymi miesiącami 2023 roku. To wynik zgodny z prognozami na 2024 rok.

Więcej
26 kwietnia 2024

MF: obligatoryjny KSeF od lutego 2026 roku

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży przekroczyła 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 roku - dla wszystkich przedsiębiorców - zapowiedział minister finansów Andrzej Domański.

Więcej
22 kwietnia 2024

Odznaczenia od Prezydenta RP dla branży leasingowej

Prezydent Andrzej Duda nadał odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w działalności społecznej oraz dla rozwoju branży leasingowej. A także osobom wyróżniającym się w wykonywaniu pracy zawodowej.

Więcej
19 kwietnia 2024

Za nami ogromna dawka wiedzy i inspiracji – e-Leasing Day 6.0 dobiegł końca!

6. edycja e-Leasing Day jest już wspomnieniem. Dla nas to zawsze duże wyzwanie, by zagwarantować jak najciekawszy program. Zwłaszcza, gdy 6. edycja wydarzenia przypada w roku jubileuszowym dla Związku Polskiego Leasingu, czyli w 30. rocznicę naszej działalności.

Więcej
10 kwietnia 2024

Jesteś leasingobiorcą? O czym należy wiedzieć przy cesji wierzytelności z umowy leasingu

Co dzieje się, gdy firma leasingowa dokonuje cesji wierzytelności? Co to oznacza dla leasingobiorcy? Odpowiedź na te pytania może być przydatna także dla klientów firm leasingowych w restrukturyzacji.

Więcej
9 kwietnia 2024

AI, avatar i chatbot zmienią zasady gry w leasingu?

Wyjaśnia w wywiadzie Kamil Portka General Manager LeaseTech Ailleron.

Więcej
9 kwietnia 2024

Konsultacje UE dot. flot samochodowych. Weź udział w spotkaniu online!

W dniu 29 marca otrzymaliśmy z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych propozycję stanowiska PSPA/PSNM w sprawie celów flotowych, w ramach Konsultacji UE.

Więcej
9 kwietnia 2024

Zmiany w zakresie podatku od nieruchomości po wyrokach TK z 2023 r.

Po wyrokach Trybunału Konstytucyjnego z 2023 r. Ministerstwo Finansów zostało zobowiązane do modyfikacji regulacji dotyczących przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Więcej
8 kwietnia 2024

Leasing dla rolników coraz bliżej

Rolnicy, zaciągając kredyt lub biorąc leasing na działalność rolniczą, będą traktowani, jak przedsiębiorcy, a w pozostałych przypadkach jak konsumenci.

Więcej
8 kwietnia 2024

Forma dokumentowa w projekcie deregulacyjnym

Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego. Tzw. pierwszy pakiet deregulacyjny został skierowany do konsultacji publicznych.

Więcej
8 kwietnia 2024

Konsultacje z MF w sprawie KSeF – zgłoś swoją opinię!

Ministerstwo Finansów poinformowało o rozpoczęciu konsultacji projektu rozwiązań prawnych w zakresie obowiązkowego e-fakturowania w Krajowym Systemie e-Faktur. Konsultacje potrwają do 19 kwietnia 2024 r.

Więcej
8 kwietnia 2024

Związek partnerem BOMIS

Związek Polskiego Leasingu objął patronatem szkolenia organizowane przez BOMIS.

Więcej
8 kwietnia 2024

Wyróżnienia dla ZPL od ZBP

Związek Polskiego Leasingu otrzymał dyplom uznania Związku Banków Polskich.

Więcej
8 kwietnia 2024

We wtorek startuje EKG

XVI Europejski Kongres Gospodarczy startuje już 7 maja. My znamy już pełen skład uczestniczek i uczestników panelu „Leasing, klimat, gospodarka”, który odbędzie się 8 maja. Start 11:30.

Więcej
22 marca 2024

Forum Leasingu za nami

Forum Leasingu – premiera raportu.

Więcej
19 marca 2024

Raport 30-lecia ZPL

Związek Polskiego Leasingu (ZPL) opublikował raport „Leasing na ścieżce transformacji. 30 lat napędzamy gospodarkę”, przygotowany wraz z EY-Parthenon.

Więcej
8 marca 2024

Forum Finansowania Agrobiznesu 2024

Związek Polskiego Leasingu, jako partner, zaprasza 27 marca na Forum Finansowania Agrobiznesu.

Więcej
8 marca 2024

Kobiety w Polsce mają własne firmy częściej niż w większości krajów UE

Polki zarządzające firmami uważają siebie za bardziej kreatywne i wielozadaniowe niż Polacy.

Więcej
7 marca 2024

Wzmocnienie głosu branży leasingowej

Pod koniec 2023 roku grono organizacji pracodawców, z którymi współpracuje Związek Polskiego Leasingu w realizacji swoich działań statutowych, powiększyło się o kolejną organizację zrzeszoną w Radzie Dialogu Społecznego czyli Pracodawców RP.

Więcej
7 marca 2024

Forma dokumentowa w leasingu

16 lutego 2024 r. w Ministerstwie Rozwoju i Technologii odbyło się posiedzenie Zespołu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych poświęcone najpilniejszym potrzebom deregulacyjnym na które oczekują przedsiębiorcy. Wśród obszarów tematycznych, które wymagają pilnego działania wskazano m.in. leasing.

Więcej
6 marca 2024

Tak dla zmian w Ustawie o konsumenckiej pożyczce lombardowej

Branża leasingowa wyraża poparcie dla inicjatywy klubu PSL-Trzecia Droga dot. zmiany Ustawy z dnia 14 kwietnia 2023 r. o konsumenckiej pożyczce lombardowej w zakresie umożliwiającym przywrócenie sprawnego systemu finansowania rolnictwa w Polsce.

Więcej
5 marca 2024

Wszystko co należy wiedzieć o dyrektywie CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive)

Dyrektywa weszła w życie 5 stycznia 2023 r. i wprowadziła obowiązek raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Dyrektywa wprowadza obowiązek uwzględnienia w sprawozdaniu z działalności firmy m.in. wielu wskaźników i specyficznych informacji niezbędnych do zrozumienia wpływu firmy na zagadnienia związane ze zrównoważonym rozwojem oraz tego jak te zagadnienia wpływają na rozwój, wyniki i sytuację danej firmy.

Więcej
5 marca 2024

Weryfikacja online coraz powszechniejsza również w branży leasingowej

W dobie cyfrowej transformacji, weryfikacja online zyskuje na popularności w różnych sektorach gospodarki. Początkowo korzystały z niej głównie instytucje finansowe i ubezpieczyciele, dziś jest szeroko wykorzystywana również przez firmy leasingowe, które mocno się rozwijają w obszarze cyfryzacji swoich usług i automatyzacji procesów.

Więcej
14 lutego 2024

Nowe trendy technologiczne w leasingu

W najbliższych tygodniach TUATARA, firma konsultingowo- technologiczna wdroży, na zlecenie Alior Leasing, platformę „Alior Rent”. Jest to nowy projekt, który wpisuje się w szeroką transformację cyfrową spółki leasingowej należącej do Grupy Alior Banku.

Więcej
9 lutego 2024

Szybkie płatności mogą wzmocnić branżę leasingową

Pandemia staje się powoli mglistym wspomnieniem, ale zmiany, których była katalizatorem są doskonale widoczne, szczególnie w świecie biznesu. Istotna transformacja zaszła w podejściu klientów do usług cyfrowych. Coś, co kiedyś budziło obawy, dziś nie tylko jest powszechnie akceptowane, lecz nawet oczekiwane.

Więcej
9 lutego 2024

Istotność czynników ESG - podwójna, czyli jaka?

Unijna dyrektywa dotycząca sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD - Corporate Sustainability Reporting Directive) w bieżącym roku istotnie wpłynie na zakres oraz kształt ujawnień sektora leasingowego i wynajmu.

Więcej
7 lutego 2024

Rekordowe 102 mld inwestycji sfinansowanych leasingiem w 2023 r.

Związek Polskiego Leasingu zaprezentował wyniki branży leasingowej za 2023 r. W stosunku do poprzedniego roku odnotowany został stabilny, wyraźny wzrost o 16,3 proc.

Więcej
5 stycznia 2024

Czy to już e-rewolucja
 w motoryzacji? Cykliczny raport Santander Consumer Bank

W związku z ciągle rosnącą liczbą elektryków na naszych drogach, Santander Consumer Bank S.A. wziął pod lupę temat samochodów napędzanych prądem. W swoim najnowszym raporcie „E-rewolucja w świecie motoryzacji” podsumowano jak polscy kierowcy podchodzą do tematu nietradycyjnych aut w świetle nowych regulacji unijnych.

Więcej
28 listopada 2023

Sukces konferencji „Leasing a ubezpieczenia” 2023

Dwudniowa konferencja Związku Polskiego Leasingu „Leasing a ubezpieczenia” przeszła do historii. W ciągu dwóch dni – 20 i 21 listopada – niemal 230 uczestników wzięło udział w dziewięciu panelach dyskusyjnych, czterech prelekcjach i pięciu warsztatach, a także w zajęciach integracyjnych. Zdalnie konferencję śledziło niemal 70 osób...

Więcej
9 listopada 2023

Leasing na stabilnej ścieżce wzrostu

Branża leasingowa po trzecim kwartale 2023 r. utrzymała stałe tempo wzrostu. Według danych Związku Polskiego Leasingu osiągnął on 14,8 proc., w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku.

Więcej
1 sierpnia 2023

Mocne odbicie w branży leasingu to dobra koniunktura dla polskiej gospodarki i przedsiębiorców

Związek Polskiego Leasingu opublikował wyniki branży leasingowej po pierwszym półroczu 2023 r. Prognozowany przez ekspertów Związku stabilny i wyraźny wzrost osiągnął niemal 15 proc. w porównaniu z okresem sprzed roku...

Więcej
9 maja 2023

Apel w sprawie zmian w ustawie o pożyczce lombardowej

Apel ma charakter otwarty - organizacje reprezentujące środowiska dotknięte regulacją mogą do niego przystępować, aż do czasu rozwiązania problemu.

Więcej
9 lutego 2023

Leasing z dobrymi perspektywami

Związek Polskiego Leasingu opublikował wyniki branży leasingu oraz wynajmu pojazdów w 2022 roku.

Więcej
11 stycznia 2023

Monika Constant nową Prezes Zarządu ZPL

1 stycznia 2023 r. stanowisko Prezesa Zarządu Związku Polskiego Leasingu objęła Monika Constant. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i polsko-francuskich Studiów Master HEC/SGH, przez 20 lat była związana z francuskim biznesem, a przez ponad 13 lat pełniła funkcję Dyrektora Generalnego Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej.

Więcej
19 grudnia 2022

Konferencja prasowa ZPL online

Zapraszamy na wideokonferencję prasową, podczas której przedstawimy wyniki polskiej branży leasingowej oraz branży wynajmu aut w I połowie 2022 r. Wideokonferencja ZPL rozpocznie się 27 lipca (środa) br. o godzinie 10:00 i będzie transmitowana na platformie ClickMeeting.

Więcej
28 listopada 2022

ZPL zorganizował pierwszą konferencję „Leasing a ubezpieczenia”

28 listopada 2022 r. w Warszawie odbyła się konferencja Związku Polskiego Leasingu „Leasing a ubezpieczenia". Było to pierwsze wydarzenie branżowe w Polsce na styku leasingu i ubezpieczeń. Celem projektu było zwiększanie bezpieczeństwa klientów, aktywów i procedur transakcyjnych w branży leasingowej. Przedstawiciele obydwu branż zapowiedzieli kontynuację wspólnych spotkań i konferencji.

Więcej
27 lipca 2022

Stabilne 6 miesięcy w branży leasingowej

– W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022r. firmy leasingowe udzieliły łącznego finansowania o wartości 42 mld zł. Jest to wynik niższy o 2,8 proc. niż przed rokiem. – Całkowita wartość aktywnego portfela branży leasingowej na koniec czerwca 2022 r., była na poziomie 172,7 mld zł, co oznacza 7,1 proc. wzrost r/r...

Więcej